Siła małych kroków

Utworzono: , przez: . Tagi: , , , , , .

sila_malych_krokowZwykliśmy mówić „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Doskonale znamy też słowa Neila Armstronga „mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości”. I co z tego? A właśnie to, że stare porzekadła ludowe, czy utarte slogany są tylko ludowymi porzekadłami oraz utartymi sloganami, a przecież zawierają w sobie tyle mądrości. Mądrości, której nie potrafimy wykorzystać…

Kilka dni temu zostałam poproszona o zrobienie jednej małej rzeczy – rzeczy, którą wymyślę sobie sama i którą na pewno zrobię. Było to rano, a więc miałam cały dzień przed sobą i niezbyt wypchany plan dnia. Rzecz ta miała zająć mi nie więcej niż 10-15 minut. Cóż to jest? Bułka z masłem! Miałam na to dokładnie 24 h. Proste prawda?

Zamyśliłam się na chwilę. Wybrałam rzecz, którą i tak zrobić musiałam, a stale odkładałam ją na później. Wiedziałam, że jej realizacja zajmie mi góra 10 minut i wiedziałam, że mam mnóstwo czasu przed sobą. I wiecie co? Zrobiłam ją – 10 minut przed końcem wyznaczonego terminu.

Następnego dnia zostałam poproszona o to samo. Ponownie wybrałam jedną drobną rzecz, która w mojej ocenie nie powinna zająć więcej niż 5 minut. I zabrałam się za nią jeszcze tego samego wieczora. W końcu to tylko 5 minut!

Trzeciego dnia prośbę ponowiono. Raz jeszcze wybrałam jedną drobną rzecz. Oszacowałam, iż wywiązanie się z danego słowa to mniej więcej 8 minut i zrobiłam ją w pierwszej wolnej chwili jaką miałam, bo to tylko 8 minut!

W ten prosty sposób wykonałam trzy niewielkie zadania, które od jakiegoś czasu odsuwałam na bok.

A co jeśli wyznaczyłabym sobie jedno zadanie na każdy dzień w tygodniu, np. naukę języka obcego lub ćwiczenia lub cokolwiek innego przez 10 minut dziennie, to gdzie byłabym za tydzień? A gdyby te 10 minut powtarzać codziennie przez kolejny miesiąc? To już chyba byłby nawyk! A gdyby tak zamiast miesiąca uczyć się tego języka przez kolejny kwartał codziennie po 10 minut?

To tylko 10 minut! Dasz radę, prawda?

10 minut dziennie to 15 godzin i 10 min nauki, np.: języka obcego przez cały kwartał!

To dopiero brzmi ekscytująco!!!

To właśnie jest „SIŁA MAŁYCH KROKÓW”!

Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>