Potęga teraźniejszości

Utworzono: , przez: . Tagi: , , , .

będzie jest byłoZastanawiałeś się może, co zrobić aby prowadzić barwne i szczęśliwe życie? Czy wystarczą do tego wizja, misja, cele, priorytety, system wartości?

Na początku przygody z zarządzaniem czasem naczytałem się książek i miałem przekonanie, że trzeba przeć po ‚trupach do celu’. Liczy się cel i wszystko co nie należy do priorytetów musi zostać odrzucone, oddelegowane albo należy maksymalnie zminimalizować czas przeznaczany na to.

Z czasem zauważyłem, że wizja, misja, cele, priorytety służą utrzymaniu się na obranym kursie pomagając podejmować decyzje. Są to narzędzia usprawniające realizowanie zadań. Nie gwarantują, że osiągniesz swój cel w najkorzystniejszy możliwy sposób, ani tym bardziej, że to co osiągniesz będzie tym co faktycznie potrzebowałeś.

Brakuje w tym czegoś.

Świadome spędzanie czasu, czyli bycie w pełni ‚tu i teraz’.

Większość czasu spędzamy w przyszłości (bujając w obłokach), w przeszłości (rozpamiętując wydarzenia), działając w trybie automatycznym (praca, dom, sen, praca, dom …) albo przeskakując między nimi. Teraźniejszość umyka.

Przekierowanie większej uwagi na teraźniejszości jest kluczem do prawdziwej efektywności.

Życie toczy się tu i teraz. Przeszłość i przyszłość wpływają na decyzje, nie pozwól jednak na to, aby zawsze determinowały twoje wybory. W każdej chwili możesz zrobić coś inaczej niż do tej pory. Możesz np. posłuchać swojej intuicji, przeczucia lub w ramach eksperymentu zrobić coś w zupełnie inny sposób.

To jest właśnie klucz do szczęścia.

Jeżeli świadomie wybierzesz życie polegające na jedzeniu pączków przed telewizorem, jesteś w pełni świadom konsekwencji z tym związanych i w dowolnej chwili czujesz się z nimi dobrze, tzn. że jesteś szczęśliwą osobą. Tradycyjne zarządzanie czasem przyda się tobie do zapewnienia zapasów pączków.

Recepta na całe zło.

Umiejętność bycia tu i teraz jest kluczem do sprawnego eliminowania niepożądanych nawyków, rutyny, dodania kolorów szarej codzienności. Tworzy przestrzeń pozwalającą koncentrować energię i uwagę na tym co jest dla ciebie ważne. Dzięki temu łatwiej podejmiesz trafne wybory.

Pytania typu:

  • czy to co teraz robię jest dla mnie korzystne, ważne?,
  • czy mogę ten czas spędzić przyjemniej / efektywniej?

nie od razu dadzą odpowiedzi z którymi będziesz czuć się dobrze. Jeżeli jednak zaczniesz je zbierać i wrzucisz do maszyny zarządzania czasem pomogą tobie prowadzić szczęśliwsze życie.

Klasyczne zarządzanie czasem jest tyko maszynką do mielenia zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>